poniedziałek, 09 listopada 2009

Lubicie zapach starych bądź nowych książek? Noooo dalej - przyznajcie się, nie ma co się wstydzić :) Ja sama lubię zapach dopiero co wydrukowanej książki, prosto z księgarni, natomiast za zapachem tych starszych jakoś nie przepadam. Nawet nie wiecie jak wielkie było moje zdziwienie, gdy natknęłam się w sieci na taki oto produkt
Pierwsza moja myśl: "Czego to ludzie nie wymyślą".


Ten wynalazek trochę kosztuje, zainteresowanych (o ile w ogóle znajdą się osoby, które będą chciały wyrzucić pieniądze w błoto) odsyłam na stronę www.smellofbooks.com


niedziela, 08 listopada 2009

Największy książkowy psotnik skończył 50 lat, ale "nie zamierza przechodzić na wcześniejszą emeryturę" - oświadczyła córka jednego z twórców jego przygód. Anne Goscinny gościła w Polsce z okazji wydania 10 niepublikowanych dotąd historyjek urwisa - "Nieznanych przygód Mikołajka".

                

"Nieznane przygody Mikołajka" Anne Goscinny odnalazła po śmierci swojego ojca. O ich istnieniu nie wiedział do niedawna nawet ilustrator książeczek Jean-Jacques Sempe. Tomik zawiera także pierwsze opowiadanie o Mikołajku, które ukazało się 50 lat temu, 29 marca 1959 r., w regionalnym dzienniku "Sud-Ouest Dimanche".

Anne Goscinny odwiedziła Polskę w związku z promocją nowego tomu przygód Mikołajka. "Mikołajek jest częścią mojego życia, opowiadania o nim to była jedyna książka ojca, którą czytałam jeszcze przed jego śmiercią" - mówiła we środę podczas spotkania z wielbicielami Mikołajka, Anne Goscinny. Jak mówiła, najbliższą jej postacią z opowiadań o Mikołajku jest matka chłopca. "Wiem, co znaczy wychowywać dziecko i ile trudu to kosztuje" - zaznaczyła z uśmiechem.

We Francji z okazji jubileuszu Mikołajka spekulowano, kim byłby jako 50-latek. Anne Goscinny powiedziała, że Mikołajek "w ogóle się nie starzeje i nie zamierza przechodzić na wcześniejszą emeryturę". "Poza tym świetnie radzi sobie z kryzysem gospodarczym, mimo że jest papierowym bohaterem" - dodała córka pisarza.

Przy okazji mikołajkowego jubileuszu warto wspomnieć, że Polska jest jedynym krajem, która ma swoją wersję przygód Mikołajka. To opublikowana w 1986 roku w nielegalnym wówczas wydawnictwie Rytm książka "Mikołajek w szkole PRL-u" Maryny Miklaszewskiej. "Jedyna książeczka dla dzieci, która ukazała się w drugim obiegu - zaznacza autorka i dodaje: - Polska wersja Mikołajka to właściwie pastisz pierwowzoru". Wszystko na kartki, kilometrowe kolejki, założony podsłuch... Świat opisywany przez Miklaszewską oparty jest na autentycznych relacjach jej syna ze szkoły, po wprowadzeniu stanu wojennego.

Przygody francuskiego Mikołajka i jego kolegów - Alcesta, Godfryda, Kleofasa, Euzebiusza i Ananiasza - niedługo będzie też można zobaczyć w kinach. Film wyreżyserował twórca "Zakochanego Szekspira" Laurent Tirard, a w rolę Mikołajka wcielił się 9-letni Maxime Godart. Film w polskich kinach pojawi się 4 grudnia.

Źródło: www.dziennik.pl


Mam nadzieję, że już niedługo będzie mi dane przeczytać kolejne historie mojego ulubieńca :)

Tak sobie dziś siedzę i myślę, o tym, że w ferworze różnych zajęć i problemów jakie pojawiły się swego czasu w mojej rodzinie przegapiłam wyniki Nagrody Nike i Literackiej Nagrody Nobla, ale wyników Cogito przegapić nie mogłam, bo jak się okazuje, laureat nie został wybrany z prostej przeczyny - Media Publiczne dosięgnął kryzys i nagroda w obu kategoriach nie mogła zostać przyznana. Szukam w sieci informacji na ten temat i znajduję taki oto artykuł:

"Nagrody mediów publicznych - jest laureat, którego nie ma

Nagrody Opus i Cogito nie zostaną w tym roku przyznane. Konkursy były na etapie wyłonienia siódemki nominowanych - oświadczyły przed tygodniem zarządy TVP i Polskiego Radia. Jury nagrody Opus: - To nieprawda. My już wyłoniliśmy laureata.

Nagrody mediów publicznych w obu kategoriach - muzycznej (Opus) i literackiej (Cogito ) - miały być wręczone we wrześniu. Ale nie będą. "W związku z dramatyczną sytuacją finansową mediów publicznych przedstawioną przez oba Zarządy członkom jury Nagród Opus i Cogito, jury podjęły decyzję o nierozstrzygnięciu obu konkursów, czyli o nieprzyznaniu nagród głównych po 200 tys zł. Konkursy zostały doprowadzone do etapu wyłonienia siódemki dzieł nominowanych do nagrody głównej" - napisali p.o. prezesa TVP Piotr Farfał i członkowie zarządu Polskiego Radia Michał Dylewski i Robert Wijas w oświadczeniu z końca lipca.

Wczoraj jednak do redakcji "Gazety" nadszedł list od jury nagrody Opus, pod którym podpisali się Włodzimierz Kotoński (przewodniczący), Andrzej Chłopecki, Krzysztof Droba, Marek Moś, Olgierd Pisarenko, Krzysztof Szwajgier i Paweł Szymański. Twierdzą, że zarządy TVP i PR kłamią. I że laureata już wybrali, i to 17 czerwca.

"Wszystkie etapy wyłaniania utworów nominowanych do nagrody oraz wybór laureata nagrody głównej odbył się zgodnie z warunkami i terminami przewidzianymi przez regulamin nagrody. Nieprzyznanie głównej nagrody jest sprzeczne z regulaminem" - czytamy w oświadczeniu jury.

Kto jest laureatem? Nie wiadomo. Obrady jury są objęte tajemnicą, więc nikt nie może wyjawić ich wyników. Nawet zwycięzcy.

Zadzwoniliśmy do Adama Pomorskiego z jury literackiej nagrody Cogito, by spytać, na jakim etapie zastała ich decyzja o odwołaniu nagrody. Jury Cogito nie ma jeszcze swojego laureata.

- Po spotkaniu z zarządami Telewizji i Radia - mówi "Gazecie" Pomorski - które odbyło się w końcu lipca, i po przedstawieniu przez nich złej sytuacji finansowej, zgodziliśmy się, że nie ma innego wyjścia niż nieprzyznanie pierwszej nagrody, choć to wyjście złe. Prezes Farfał zaproponował co prawda oszczędnościowe scenariusze, jeden mówił o tym, że nie przyznajemy nagrody, ale odbywa się gala, inny, że przed finałem zmniejszamy nagrody. Na żaden z nich nie mogliśmy się zgodzić, nie łamiąc regulaminu. Zaproponowaliśmy, żeby nagrody były przyznane, ale nie było gali, co z kolei nie podobało się prezesowi Farfałowi. Przyjęliśmy wariant następujący - oświadczamy, że nagrody nie zostają przyznane, ale zastrzegamy, że to nie ma nic wspólnego z oceną merytoryczną dzieł w konkursie.

Pomorski: - Nie słyszałem, by na tym spotkaniu muzycy mówili o tym, że wyłonili już swojego laureata. Andrzej Chłopecki potwierdza - rzeczywiście nic o tym nie powiedzieliśmy. Regulamin mówi, że obrady są objęte tajemnicą, więc nie wiedziałem, czy mogę o tym powiedzieć.

Zaznacza, że w oświadczeniu zarządów TVP i PR najbardziej go ubodło sformułowanie, że to jury zdecydowały o odwołaniu nagród.

- Decyzję podjął zarząd, a my zostaliśmy postawieni w sytuacja bez wyjścia - mówi Chłopecki.

Nagrodę Opus ustanowili w 2008 r. poprzedni prezesi TVP i PR Andrzej Urbański i Krzysztof Czabański. Jest finansowo najwyższą nagrodą artystyczną w Polsce.

Laureatami w zeszłym roku byli Paweł Mykietyn (Opus) i Małgorzata Szejnert (Cogito)".

Źródło: Gazeta Wyborcza

Na stronie Nagrody mediów publicznych ostatnia wiadomość ukazuje właśnie 7 nominowanych do nagrody głównej i na tym się kończy. Trochę to smutne i przykre, ale cóż można na to poradzić. Jak widać - kryzys każdego dosięgnie.

17:09, kalarepa86 , Nagrody
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 listopada 2009

Słynny francuski myśliciel, twórca nowoczesnej antropologii i ojciec strukturalizmu Claude Levi-Strauss zmarł w nocy z soboty na niedzielę w wieku 100 lat - poinformowała we wtorek Akademia Francuska. 28 listopada skończyłby 101 lat.

              


We Francji nazywany ostatnim żyjącym gigantem, Levi-Strauss był jednym z największych intelektualistów i humanistów dwudziestego wieku.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy w specjalnym komunikacie oddał we wtorek hołd wielkiemu uczonemu, niestrudzonemu humaniście wciąż poszukującemu wiedzy, człowiekowi wolnemu od sekciarstwa i wszelkiej indoktrynacji.

Akademia Francuska, która przyjęła Levi-Straussa w 1973 roku jako pierwszego antropologa w swoim gronie, zapowiedziała, że odda mu specjalny hołd w czwartek podczas swej cotygodniowej sesji.

Claude Levi-Strauss urodził się w Brukseli w rodzinie alzackich Żydów. Początkowo studiował prawo i filozofię na paryskiej Sorbonie. Po ukończeniu studiów filozoficznych swoje zainteresowania zwrócił w stronę antropologii.

W latach 1935-1939 prowadził w brazylijskim regionie Mato Grosso i dżungli amazońskiej swoje pierwsze terenowe badania etnograficzne. Na podstawie tych podróży powstała w 1955 roku książka Smutek tropików, która przyniosła Levi-Straussowi światową sławę. Autor snuje tam rozważania o człowieku postrzeganym w kontekście cywilizacji różnych od europejskiej. Wspomnienie prymitywnych szczepów, z którymi Levi-Strauss zetknął się podczas podróży do Brazylii, skłania go do uznania wyższości stanu naturalnego nad europejskim modelem kultury.

W czasie drugiej wojny światowej zmuszony do opuszczenia Francji przez reżim Vichy ze względu na żydowskie pochodzenie, Levi-Strauss wyjechał do Nowego Jorku. Nawiązał tam kontakty z uczonymi amerykańskimi, m.in. amerykańskim językoznawcą rosyjskiego pochodzenia Romanem Jakobsonem i antropologiem Franzem Boasem.

Po powrocie do kraju w 1949 roku pracował m.in. w College de France i w Muzeum Człowieka w Paryżu. Dzięki jego pracom antropologia awansowała do rangi jednej z najważniejszych nauk społecznych.

Levi-Strauss stał się też jednym z głównych teoretyków francuskiego strukturalizmu, nurtu badawczego zajmującego się analizą struktury badanych zjawisk, a nie ich genezą lub funkcją. Strukturalizm wpłynął silnie na rozwój filozofii, antropologii, socjologii, historii, literatury i psychoanalizy. Do najbardziej znaczących dzieł Levi-Straussa należą: Antropologia strukturalna (1958 r.), Myśl nieoswojona, poświęcona formom myślenia pierwotnego (1962 r.), oraz czterotomowy cykl Mythologiques (1964-1971).

Był członkiem Akademii Francuskiej, otrzymał wiele odznaczeń, w tym francuską Legię Honorową. W ubiegłym roku Francuzi hucznie obchodzili setne urodziny mistrza, organizując liczne sesje, wystawy i publiczne maratony czytania jego dzieł. Jednak sam Levi-Strauss nie chciał pokazywać się publicznie, gdyż - jak mówił - czuł się znużony współczesnym światem.

W jednym z ostatnich wywiadów telewizyjnych z 2005 roku powiedział gorzko: „Zauważam straszliwe zniszczenia, stopniowe zanikanie całych gatunków roślin i zwierząt, a także to, że ludzkość z powodu swej rosnącej liczebności żyje w stanie wewnętrznego zatrucia. Świat, w którym kończę egzystencję, nie jest światem, który mógłby mi się podobać”.

Źródło: www.ksiazki.wp.pl

"Jak co roku podczas Targów Książki w Krakowie na stoisku Wydawnictwa Literackiego będzie można spotkać wielu znakomitych pisarzy.Wśród gości, którzy 6, 7 i 8 listopada odwiedzą krakowskie targi, znajduje się Katarzyna Grochola - autorka Kryształowego Anioła, największego hitu czytelniczego roku 2009. Ponadto będzie można zdobyć autograf Jacka Dukaja - na krakowskich Targach Książki odbędzie się prapremiera jego najnowszej, długo oczekiwanej powieści Wroniec. I nie jest to jedyna premiera, którą przygotowujemy na targi. W sobotę 7 listopada na naszym stoisku zjawi się również Wojciech Pszoniak, by podpisywać swą książkę Aktor.

Stoisko Wydawnictwa Literackiego nosi numer B89.

Oto plan spotkań:

Piątek, 6 listopada

godz. 16.00 Olga Tokarczuk podpisuje swoje książki

Sobota, 7 listopada

11.00 Jerzy Franczak podpisuje Nieludzką komedię

12.00 Janusz L. Wiśniewski podpisuje swoje książki

13.00 Jacek Dukaj podpisuje Wrońca

14.00 Roma Ligocka podpisuje Czułość i obojętność

15.00 Marta Fox podpisuje Kobietę zaklętą w kamień

16.00 Jerzy Stuhr podpisuje Historie rodzinne

17.00 Wojciech Pszoniak podpisuje książkę Aktor

Niedziela 8 listopada

11.00 Katarzyna Grochola podpisuje Kryształowego Anioła

12.00 Adam Zamoyski podpisuje książkę Warszawa 1920

13.00 Ewa Woydyłło podpisuje Poprawkę z matury

14.00 Jerzy Sosnowski podpisuje Instalację Idziego

15.00 Dorota Sumińska podpisuje Autobiografię na czterech łapach"

Źródło: www.wydawnictwoliterackie.pl

środa, 04 listopada 2009
"Tradycyjnie, jak co roku, Dom Wydawniczy REBIS stara się uatrakcyjnić swój udział w Targach Książki w Krakowie przede wszystkim wizytami autorów. I tak w tym roku gościć będzie m.in. Adrian Tchaikovsky, autor IMPERIUM CZERNI I ZŁOTA, powieści fantasy, która w 2008 roku uplasowała się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się książek brytyjskiego AMAZON.COM. Kolejnymi pisarzami, z którymi będzie się można spotkać na naszym stoisku, będą: Tadeusz A. Kisielewski, autor publikacji GIBRALTAR I KATYŃ. CO KRYJĄ ARCHIWA ROSYJSKIE I BRYTYJSKIE, Jolanta Drużyńska i Stanisław M. Jankowski, autorzy książki WYKLĘTE ŻYCIORYSY. Pokazem walk rycerskich rozpocznie swoją promocję Kamil Gruca, autor PANÓW Z PITCHFORK, ognistej powieści z czasów wojny stuletniej. Oprócz spotkań z autorami zaprezentujemy też nasze nowości wydawnicze. I tak najważniejszą chyba książką będzie najnowsza publikacja Umberta Eco SZALEŃSTWO KATALOGOWANIA, swoista kontynuacja bestsellerowych HISTORII PIĘKNA i HISTORII BRZYDOTY. Będziemy też mieć coś dla miłośników literatury pięknej: ASAN Władimira Makanina - powieść o wojnie w Czeczenii, o jakiej dotąd nikt nie słyszał, BEZOWOCNE CZUWANIE Nadeema Aslana - protest przeciwko piekłu wojny, obnażający ludzkie barbarzyństwo, dziejący się we współczesnym Afganistanie. Dla fanów thrillerów przygotowaliśmy GRĘ Katherine Neville, kontynuację wielokrotnie wznawianej ÓSEMKI.

Na Targach pokażemy też album FEDERICO FELLINI. KSIĘGA FILMÓW - całościową i wyczerpującą panoramę przeniesioną na taśmę filmową świata wyobraźni Felliniego. Serdecznie zapraszamy na spotkania z autorami i do zapoznania się z promowanymi nowościami.

PONIŻEJ SZCZEGÓŁOWY PLAN IMPREZ TOWARZYSZĄCYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ DOM WYDAWNICZY REBIS, stoisko A29.

07.11 (sobota)

 - 14.00 - 15.00 - Adrian Tchaikovsky, autor powieści Imperium czerni i złota, podpisuje swoją książkę - Dom Wydawniczy REBIS, stoisko A29

 - 15.00 - 16.00 - zapraszamy na pokazy walk rycerskich z udziałem Kamila Grucy, autora Panów z Pitchfork - powieści przygodowej z okresu wojny stuletniej - scena w pawilonie medialnym. Poskończonym pokazie autor będzie podpisywał swoją książkę.

 - 16.00 - 17.00 - Tadeusz A. Kisielewski podpisuje swoją najnowszą książkę - GIBRALTAR I KATYŃ. Co kryją archiwa rosyjskie i brytyjskie - Dom Wydawniczy REBIS, stoisko A29

08.11 (niedziela)

 - 11.30 - 12.30 - Stanisław Jankowski i Jolanta Drużyńska podpisują książki: WYKLĘTE ŻYCIORYSY oraz KARSKI. RAPORTY TAJNEGO EMISARIUSZA - Dom Wydawniczy REBIS, stoisko A29"

Źródło: www.rebis.com.pl

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 52
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Zakładki:
01. Współpracuję z ...
02. Polskie strony o książkach
03. Wydawnictwa
04. Blogi książkowe
05. Blogi różne
06. Czytuje...
07. Nie tylko książki...
08. Muzycznie
09. Przeczytane w 2009
10. Przeczytane w 2008
11. Przeczytane w 2007
12. Przeczytane w 2006
Liczniki na stonę