Książka artystyczna

wtorek, 15 lipca 2008


... czyli rzeźby Livio De Marchi, które znalazłam wczoraj w Internecie. Zapraszam do obejrzenia i podzielenia się wrażeniami.
Jak Wam się podobają? Mnie osobiście bardzo, ale zastanawiam się, czy mieszkanie w czymś takim na dłuższą metę nie byłoby masochizmem. Owszem, jest to piękne i wspaniałe, zwłaszcza dla maniaków książkowych (ciekawe o kim mowa :D ), ale po jakimś czasie przytłoczyło by mnie to pewnie. Nie wiem, trudno powiedzieć... Fajnie jest mieć coś takiego książkowego, jedną rzecz, łóżko, stół, krzesło czy biurko, ale nie aż tyle rzeczy, które wyglądają jak książki.

Cena takich wspaniałości też nie jest mała. Już takie biurko kosztuje
$13 600Źródło zdjęć: www.liviodemarchi.com/casauk.htm, www.mostlyglass.com/Artists/de_marchi/de_marchi_books_gallery.htm
niedziela, 20 stycznia 2008

Tym razem przedstawiam Wam zwariowane i szalenie oryginalne rzeźby Roberta The. Nie próbujcie tego w domu!
piątek, 14 grudnia 2007
Tym razem przedstawiam Wam niesamowite rzeźby i twory wykonane przez Sue Blackwell, która do stworzenia melancholijnego świata, pełnego magii używa oprócz książek ubrań.

A oto kilka prac Sue Blackwell


Alicja w Krainie Czarów


Alicja: Po drugiej stronie lustra
Czarnoksiężnik z OZ
Królowa Śnieguponiedziałek, 03 grudnia 2007
Myślicie, że książki można tylko czytać? Niektórzy ludzie myślą inaczej...

Georgia Russell to szkocka artystka, która używa skalpela zamiast pędzla czy pióra. Tworzy konstrukcje wykorzystując książki, mapy, magazyny, pieniądze lub fotografie.


piątek, 17 sierpnia 2007

Ekslibris, (łac. ex libris, z książek) - znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (lub np. stylizowanymi inicjałami), lub z nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka.

Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Zbieranie ekslibrisów jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa. Organizowane są również wystawy, nieraz nawet poświęcone wyłącznie tej tematyce.

Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela. Pośrednio ekslibris ma również motywować do podobnej dbałości (i do terminowego zwrotu) osoby, którym dana książka jest wypożyczana. Ekslibris ma również za zadanie zabezpieczanie księgi przed kradzieżą lub zatraceniem. Ekslibris artystycznie wykonany w szlachetnej technice graficznej (drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia) podnosi walory artystyczne książki, dając świadectwo bibliofilskiego do niej stosunku. Ekslibrisy wykonane pięknie, lub też należące do znanych osób dodatkowo podnoszą wartość kolekcjonerską danego egzemplarza.

Historia

Najstarsze oznaczenia własnościowe na książkach pojawiły się w Polsce w drugiej połowie XIV wieku na kartach rękopisów. Początkowo znak określał tylko właściciela rękopisu, ale manuskryptu nie zdobił. Owe proste formy oznaczenia własności książki były dwojakiego rodzaju: krótkie odręczne noty właściciela lub dłuższe zapiski, często uzupełniane wiadomością o miejscu sporządzenia lub nabycia rękopisu. Z chwilą, gdy księgi rękopiśmienne przestały być tylko skarbnicą wiedzy, ale i dziełem sztuki, gdy pojawiły się piękne iluminacje, znak własnościowy wzniósł się na wyżyny. Pełnił funkcję ochronną, wskazywał właściciela rękopisu, ale ozdobnie namalowany podnosił również wartość iluminowanych kodeksów. Te najstarsze formy znaku własnościowego to herby i gmerki właścicieli rękopisów. Umieszczane były przeważnie na dolnym marginesie pierwszej karty tekstu. Najstarszymi malowanymi znakami własnościowymi z XIV wieku są herby: Bogoria i Szeliga, z I połowy XV wieku: Jastrzębiec, Nałęcz, Ciołek, Dembno. W II połowie XV wieku pojawiło się herbów malowanych znacznie więcej. Do najbardziej znanych należą : Prus III, Poraj, Wieniawa, Dembno, Ogończyk. Zwyczaj ozdabiania ksiąg rękopiśmiennym znakiem książkowym w postaci malowanego herbu trwał przez cały wiek XV. Do najbardziej okazałych zabytków należały rękopisy liturgiczne.

Najstarszym wyobrażeniem ekslibrisu jest motyw heraldyczny. Herby i gmerki właścicieli ekslibrisów, włączane zazwyczaj we floraturę marginalną iluminowanych kodeksów pojawiły się już pod koniec XIV wieku. Przez cały wiek XV znak własnościowy wskazywał właściciela herbem, był nierozerwalnie związany z tekstem książki zarówno treściowo, jak też estetycznie. Wszystkie ekslibrisy malowane XV wieku posiadają jako główny motyw-herb. Ekslibris zaaklimatyzował się w postaci herbów malowanych na rękopisach pergaminowych i papierowych na parę wieków przed wynalezieniem druku. Forma ta stała się zalążkiem późniejszego superekslibrisu i ekslibrisu właściwego, w kształcie ozdobnej kartki. Ozdabianie rękopisow malowanymi ekslibrisami należało do iluminatora. Iluministyczne efekty uzyskiwano przez obfite stosowanie do dekoracji malarskiej plastycznego złota. Obok artystów zakonnych malarstwem książkowym zajmowali się iluminatorzy świeccy.

Badania naukowe nad malowanymi ekslibrisami prowadził w Polsce ks.Leon Formanowicz, kanonik kapituły przy Katedrze Gnieźnieńskiej oraz archiwariusz i bibliotekarz Biblioteki Kapitulnej, kolekcjoner polskich ekslibrisów. Wszystkie zebrane materiały podczas II wojny światowej uległy zniszczeniu, a także w Dachau zginął ks. Formanowicz.

Źródło: wikipedia.pl
_________________________________________________________________________

Kilka przykładów

| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Zakładki:
01. Współpracuję z ...
02. Polskie strony o książkach
03. Wydawnictwa
04. Blogi książkowe
05. Blogi różne
06. Czytuje...
07. Nie tylko książki...
08. Muzycznie
09. Przeczytane w 2009
10. Przeczytane w 2008
11. Przeczytane w 2007
12. Przeczytane w 2006
Liczniki na stonę