Nagrody

środa, 11 listopada 2009

7 listopada miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Literacki Blog Roku.

Jury, w skład którego weszli: Iwona Wiatr, opiekun działu „Książki i komiksy” w serwisie Allegro.pl, Dorota Malinowska-Grupińska, właścicielka wydawnictwa MG oraz Sławomir Krempa – redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl zdecydowało się przyznać 3 wyróżnienia regulaminowe, jedno wyróżnienie specjalne, jak również pierwszą, drugą i trzecią nagrodę.

Horror – życie – literatura

Wyróżnienie specjalne trafiło do Pawła Wawrzyniaka, autora blogu dostępnego pod adresem http://horrorstory.blox.pl Autor bardzo rzetelnie, ale w sposób niezmiernie atrakcyjny i barwny pisze o stosunkowo wąskiej tematyce grozy i horroru. Opisuje najnowsze filmy, ale podejmuje też temat nowości wydawniczych z zakresu horroru. Pisze bez uprzedzeń, językiem potocznym, lecz bardzo wyrazistym.

Pierwsze spośród wyróżnień regulaminowych otrzymał Ryszard Sadaj za blog http://www.emeryt-polski.blogspot.com/ Jest tu życie bardzo sprawnie przekute w literacką materię. Jest opis, czasem zabawnych, czasem – mniej, perypetii mieszkającego w Krakowie mężczyzny na emeryturze. Zachwycają tu humor, ironia, pogoda ducha i nieposkromiona chęć życia.

Kolejne wyróżnienia trafiły do dwóch osób zajmujących się na blogu literaturą i krytyką literacką, publikujących recenzje czy komentarze do nowości wydawniczych. Otrzymali je Joanna Janowicz (http://direlasua.wordpress.com/) i Jarosław Czechowicz (http://krytycznymokiem.blogspot.com) Recenzje Jarosława Czechowicza na polskim rynku wydawniczym to lektura obowiązkowa. Autor zwraca uwagę swą kompetencją, dociekliwością i rzetelnością. W blogu nie zabiera głosu często, zawsze jednak pisze o książkach ważnych i głośnych, o książkach, które wypada znać – podkreślał w uzasadnieniu werdyktu Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl. - Joanna Janowicz jest niemal równie dobrą badaczką literatury, w jej blogu jednak zwracamy uwagę przede wszystkim na styl i ogromną pomysłowość. Teksty publikowane w obrębie blogu to literackie impresje, cudownie lekkie dykteryjki i felietony związane z konkretnymi lekturami. Janowicz pisze o książkach często o wiele bardziej ciekawie i sprawnie, niż ich autorzy.


Niżej Podpisany – czyli klasa sama w sobie

Trzecie miejsce w konkursie zajął Piotr Kowalczyk, od lat publikujący pod pseudonimem Niżej Podpisany (http://www.nizejpodpisany.com/). – Trudno właściwie streścić wszystko to, co robi Piotr Kowalczyk. Jest z pewnością najbardziej nowoczesnym i aktywnym spośród polskich blogerów. Tworzy świetne teksty literackie na Twitterze, publikuje e-książki, jest współczesnym kontynuatorem najlepszych tradycji literatury absurdu. A poza tym opisuje i komentuje nowe trendy na rynku czytników publikacji w wersji elektronicznej oraz kształci swych czytelników w zakresie tego, jak tworzyć literaturę w sieci i nawet na niej zarabiać. Jego blog jest opiniotwórczy, szeroko komentowany i cytowany. Jak polski internet ma swojego Grzegorza Marczaka i jego Antyweb, tak literatura w sieci może szczycić się Niżejem Podpisanym.


„Ona i ona” – świetna powieść na niewygodne tematy

Jednak najwyższe miejsca na podium zajęli twórcy literatury nieco bardziej konwencjonalnej. Drugą nagrodę otrzymała autorka publikowanej w odcinkach powieści „Ona i Ona” (http://onaiona.myfryzjerzy.pl). „Ona i ona” to opowieść o codziennym życiu pewnej pary. Pary jednak niezwyczajnej, bowiem tworzą ją dwie kochające się dziewczyny. Ada, autorka blogu, opowiada o życiu pary gejowskiej w Polsce oraz o próbach ukrywania swojej orientacji seksualnej. Pisze w sposób bardzo dyskretny, bez zbędnego obnażania się. Jej książka to po prostu świadectwo normalności, autorka udowadnia bowiem, że homoseksualiści to tacy sami zwyczajni ludzie, mający własne marzenia i pragnący żyć normalnie i szczęśliwie, jak cała reszta społeczeństwa. Nie zawsze doskonała pod względem warsztatu czy stylu, powieść ta jest bardzo świeża i intrygująca.Po prostu – Literacki Blog Roku 2009

W pierwszej edycji konkursu „Literacki Blog Roku” zwyciężył jednak Adam Barański, który swą stronę prowadzi pod adresem http://ludzie-w-metrze.blogspot.com/ Bez wątpienia to jedno z najlepszych i najbardziej oryginalnych przedsięwzięć, jakie zgłoszono do naszego konkursu. Autor opowiada historie ludzi spotkanych w metrze. Często towarzyszą im krótkie filmy lub fotografie. Zdarza się, że swe opowieści nadsyłają odwiedzający stronę internauci. Blog Barańskiego to właściwie zbiór świetnych opowiadań – dobrych warsztatowo, oryginalnych, często zwieńczonych zaskakującą pointą. Z pewnością to najbardziej dojrzałe i przemyślane przedsięwzięcie, zasługujące na nagrodę główną.


Wybór internautów

Internauci tytuł Literackiego Blogu Roku przyznali Monice Szadkowskiej, która swój blog prowadzi pod adresem: http://www.shadija.blog.onet.pl Podczas uroczystości wręczenia nagród w konkursie organizatorzy zapowiedzieli kontynuację przedsięwzięcia. Więcej informacji: już wkrótce.

Źródło: www.granice.pl
08:20, kalarepa86 , Nagrody
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 listopada 2009

Tak sobie dziś siedzę i myślę, o tym, że w ferworze różnych zajęć i problemów jakie pojawiły się swego czasu w mojej rodzinie przegapiłam wyniki Nagrody Nike i Literackiej Nagrody Nobla, ale wyników Cogito przegapić nie mogłam, bo jak się okazuje, laureat nie został wybrany z prostej przeczyny - Media Publiczne dosięgnął kryzys i nagroda w obu kategoriach nie mogła zostać przyznana. Szukam w sieci informacji na ten temat i znajduję taki oto artykuł:

"Nagrody mediów publicznych - jest laureat, którego nie ma

Nagrody Opus i Cogito nie zostaną w tym roku przyznane. Konkursy były na etapie wyłonienia siódemki nominowanych - oświadczyły przed tygodniem zarządy TVP i Polskiego Radia. Jury nagrody Opus: - To nieprawda. My już wyłoniliśmy laureata.

Nagrody mediów publicznych w obu kategoriach - muzycznej (Opus) i literackiej (Cogito ) - miały być wręczone we wrześniu. Ale nie będą. "W związku z dramatyczną sytuacją finansową mediów publicznych przedstawioną przez oba Zarządy członkom jury Nagród Opus i Cogito, jury podjęły decyzję o nierozstrzygnięciu obu konkursów, czyli o nieprzyznaniu nagród głównych po 200 tys zł. Konkursy zostały doprowadzone do etapu wyłonienia siódemki dzieł nominowanych do nagrody głównej" - napisali p.o. prezesa TVP Piotr Farfał i członkowie zarządu Polskiego Radia Michał Dylewski i Robert Wijas w oświadczeniu z końca lipca.

Wczoraj jednak do redakcji "Gazety" nadszedł list od jury nagrody Opus, pod którym podpisali się Włodzimierz Kotoński (przewodniczący), Andrzej Chłopecki, Krzysztof Droba, Marek Moś, Olgierd Pisarenko, Krzysztof Szwajgier i Paweł Szymański. Twierdzą, że zarządy TVP i PR kłamią. I że laureata już wybrali, i to 17 czerwca.

"Wszystkie etapy wyłaniania utworów nominowanych do nagrody oraz wybór laureata nagrody głównej odbył się zgodnie z warunkami i terminami przewidzianymi przez regulamin nagrody. Nieprzyznanie głównej nagrody jest sprzeczne z regulaminem" - czytamy w oświadczeniu jury.

Kto jest laureatem? Nie wiadomo. Obrady jury są objęte tajemnicą, więc nikt nie może wyjawić ich wyników. Nawet zwycięzcy.

Zadzwoniliśmy do Adama Pomorskiego z jury literackiej nagrody Cogito, by spytać, na jakim etapie zastała ich decyzja o odwołaniu nagrody. Jury Cogito nie ma jeszcze swojego laureata.

- Po spotkaniu z zarządami Telewizji i Radia - mówi "Gazecie" Pomorski - które odbyło się w końcu lipca, i po przedstawieniu przez nich złej sytuacji finansowej, zgodziliśmy się, że nie ma innego wyjścia niż nieprzyznanie pierwszej nagrody, choć to wyjście złe. Prezes Farfał zaproponował co prawda oszczędnościowe scenariusze, jeden mówił o tym, że nie przyznajemy nagrody, ale odbywa się gala, inny, że przed finałem zmniejszamy nagrody. Na żaden z nich nie mogliśmy się zgodzić, nie łamiąc regulaminu. Zaproponowaliśmy, żeby nagrody były przyznane, ale nie było gali, co z kolei nie podobało się prezesowi Farfałowi. Przyjęliśmy wariant następujący - oświadczamy, że nagrody nie zostają przyznane, ale zastrzegamy, że to nie ma nic wspólnego z oceną merytoryczną dzieł w konkursie.

Pomorski: - Nie słyszałem, by na tym spotkaniu muzycy mówili o tym, że wyłonili już swojego laureata. Andrzej Chłopecki potwierdza - rzeczywiście nic o tym nie powiedzieliśmy. Regulamin mówi, że obrady są objęte tajemnicą, więc nie wiedziałem, czy mogę o tym powiedzieć.

Zaznacza, że w oświadczeniu zarządów TVP i PR najbardziej go ubodło sformułowanie, że to jury zdecydowały o odwołaniu nagród.

- Decyzję podjął zarząd, a my zostaliśmy postawieni w sytuacja bez wyjścia - mówi Chłopecki.

Nagrodę Opus ustanowili w 2008 r. poprzedni prezesi TVP i PR Andrzej Urbański i Krzysztof Czabański. Jest finansowo najwyższą nagrodą artystyczną w Polsce.

Laureatami w zeszłym roku byli Paweł Mykietyn (Opus) i Małgorzata Szejnert (Cogito)".

Źródło: Gazeta Wyborcza

Na stronie Nagrody mediów publicznych ostatnia wiadomość ukazuje właśnie 7 nominowanych do nagrody głównej i na tym się kończy. Trochę to smutne i przykre, ale cóż można na to poradzić. Jak widać - kryzys każdego dosięgnie.

17:09, kalarepa86 , Nagrody
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 26 lipca 2009

                       

Andrzej Bart, Krzysztof Czyżewski, Andrzej Dobosz, Inga Iwasiów, Bożena Keff, Jacek Milewski oraz Jarosław Marek Rymkiewicz zostali nominowani do II edycji Nagrody Mediów Publicznych COGITO w dziedzinie literatury pięknej za napisane w ubiegłym roku książki. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone 14 września 2009 r. podczas uroczystej gali transmitowanej w TVP1, TVP Kultura i Programie 1 Polskiego Radia.

Jury nagrody COGITO w składzie: Julia Hartwig (przewodnicząca), Jerzy Jarzębski, Adam Pomorski, Iwona Smolka, Piotr Wojciechowski wybrało 7 książek nominowanych do II edycji nagrody COGITO.

Wśród nominowanych są: Andrzej Bart za książkę Fabryka muchołapek (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa), Krzysztof Czyżewski za książkę Linia powrotu. Zapiski z pogranicza (Wydawnictwo Pogranicze, Sejny), Andrzej Dobosz za książkę Ogrody i śmietniki (Biblioteka „Więzi”, Warszawa), Inga Iwasiów za książkę Bambino (Świat Książki, Warszawa), Bożena Keff za książkę Utwór o Matce i Ojczyźnie (Korporacja Haart, Kraków), Jacek Milewski za książkę Dym się rozwiewa (Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań) oraz Jarosław Marek Rymkiewicz za książkę Kinderszenen (Wydawnictwo Sic!, Warszawa).

Jury dokonało wyboru spośród autorów 25 książek zakwalifikowanych do II etapu, w gronie których znaleźli się również: Kazimierz Brakoniecki, nominowany za książkę Historie bliskoznaczne (Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa), Wojciech Chmielewski za książkę Brzytwa (S.W. Czytelnik, Warszawa), Stefan Chwin za książkę Dziennik dla dorosłych (Wydawnictwo Tytuł, Gdańsk), Jacek Dehnel za książkę Balzakiana (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa), Jacek Gutorow za książkę Inne tempo (Biuro Literackie, Wrocław), Paweł Huelle za książkę Opowieści chłodnego morza (SIW ZNAK, Kraków), Ignacy Karpowicz za książkę Gesty (Wydawnictwo Literackie, Kraków), Janina Katz za książkę Pisane po polsku (Wydawnictwo Austeria), Aleksander Kościów za książkę Przeproś. Przewodnik gracza; (Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa), Piotr Mitzner za książkę Dom pod świadomością (Dom Wydawniczy tCHu, Warszawa), Monika Mosiewicz za książkę Cosinus salsa (Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków), Krystyna Myszkiewicz za książkę Na pstryk i zew (Biblioteka Galerii Literackiej MBWA Olkusz), Feliks Netz za książkę Ćwiczenia z wygnania (Instytut Mikołowski, Mikołów), Tadeusz Olszański za książkę Kresy kresów. Stanisławów (Wydawnictwo Iskry, Warszawa), Jacek Podsiadło za książę Życie, a zwłaszcza śmierć Angeliki de Sancé (SIW ZNAK, Kraków), Marian Sworzeń za książkę Melancholia w Faustheim. Powieść o rewolucji w Monachium (Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”, Katowice), Krzysztof Varga za książkę Gulasz z Turula (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec) oraz Jacek Woźniakowski za książkę Ze wspomnień szczęściarza (SIW ZNAK, Kraków).

Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio SA podjęły w 2008 r. decyzję o ustanowieniu Nagród Mediów Publicznych w dziedzinie literatury COGITO i współczesnej muzyki poważnej OPUS.

Nagrody Telewizji Polskiej i Polskiego Radia będą przyznawane każdego roku:
─ kompozytorowi polskiemu za utwór muzyczny, którego pierwsze wykonanie i upowszechnienie nastąpiły w roku poprzedzającym przyznanie nagrody;
─ autorowi najlepszej książki z dziedziny literatury o szczególnych walorach artystycznych, napisanej i wydanej w języku polskim, której pierwsze wydanie nastąpiło w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

W pierwszej edycji laureatką nagrody COGITO w dziedzinie literatury pięknej została Małgorzata Szejnert za książkę Czarny ogród (Wydawnictwo ZNAK), a Nagrodę OPUS w dziedzinie współczesnej muzyki poważnej otrzymał Paweł Mykietyn za II Symfonię.

Źródło: Instytut Książki
10:47, kalarepa86 , Nagrody
Link Komentarze (1) »
piątek, 19 grudnia 2008

W tegorocznej edycji nagrody tygodnika „Polityka” w kategorii literatura nominacje otrzymało trzech pisarzy: Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj i Aleksander Kościów.

Sylwia Chutnik (ur. 1979 r.), kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies i działaczka społeczna. Prowadzi Fundację MaMa zajmującą się prawami matek. Jest członkinią Porozumienia Kobiet i przewodniczką miejską po Warszawie, oprowadzającą po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. Prywatnie Radykalna Gospodyni Domowa. Kieszonkowy atlas kobiet, za który zdobywa nominację, jest jej literackim debiutem.

Nominujący o Sylwii Chutnik:
„To, co zrobiła Sylwia Chutnik, jest swego rodzaju rewolucją w polskim feminizmie, który zasklepił się w lansowaniu zachodnich haseł, czy to w akademickich dyskusjach, czy w mediach, nie zwracając większej uwagi na polską rzeczywistość. Jej powieść Kieszonkowy atlas kobiet mówi o tym, co w mieście wspólne, przedstawia rzeczywistość bazaru, małe rozmówki i codzienne życie” - Anna Nasiłowska.

Jacek Dukaj (ur. 1974) zadebiutował w 1989 r. na łamach miesięcznika „Fantastyka” opowiadaniem „Złota galera”. Kolejne jego opowiadania ukazywały się w magazynie literackim „Feniks” oraz w „Nowej Fantastyce”. W 1997 r. ukazał się debiut książkowy Dukaja, powieść Xavras Wyżryn. Pisarz był dwunastokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Został laureatem tej nagrody za 2000 r. za opowiadanie Katedra, następnie za Czarne oceany, Inne pieśni, Perfekcyjną niedoskonałość oraz Lód. Film animowany Tomasza Bagińskiego „Katedra”, na podstawie opowiadania Dukaja, był w 2003 r. nominowany do Oscara. Pisarz trzykrotnie otrzymał nominację do Paszportu „Polityki”. Lód, nominowany w tym roku, powstawał przez trzy lata i rozrósł się z opowiadania do gigantycznej, ponadtysiącstronicowej sagi. Według większości krytyków to najlepsza jego powieść.

Nominujący o Jacku Dukaju:
„Za przebicie się z fandomowego getta do głównego obiegu polskiej literatury powieścią totalną. Lód to książka tak bogata we wszystko, że chciałbym nią być” - Paweł Dunin-Wąsowicz.

Aleksander Kościów (ur. 1974), kompozytor, altowiolista, pedagog, pisarz. Studiował kompozycję oraz grę na altówce na Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. W 2004 r. otrzymał stypendium Fundacji Fulbrighta. Od 1999 r. współpracuje z Joe Alterem, amerykańskim choreografem, dla którego zespołu Joe Alter Dance Group stworzył kilka utworów: „His... est Caritas”, „Liber Absens – IV kwartet smyczkowy”, „23:59:59” i „Sanctuary”. Od 1998 r. wykłada kontrapunkt i czytanie partytur na Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 2002 r. jest także członkiem Stowarzyszenia Laboratorium Muzyki Współczesnej oraz Akademii Fonograficznej. W 2006 r. Kościów wydał swoją pierwszą powieść Świat nura, która została uznana za jeden z lepszych debiutów roku, porównywano go z twórczością Haruki Murakamiego. Talent Kościowa potwierdza jego druga powieść – Przeproś, za którą dostaje nominację do Paszportu „Polityki”.

Nominujący o Aleksandrze Kościowie:
„Druga powieść potwierdza, że pisarz odnalazł swój własny pomysł na literaturę i konsekwentnie go realizuje. Konwencję fantastyczną stosuje Kościów w oryginalnym celu: nie by popisać się wyobraźnią, lecz próbując odtworzyć świadomość chorych i wykluczonych. Z bardzo dobrym skutkiem” - Marta Mizuro.

Ponadto zgłoszeni zostali:
Wojciech Chmielewski (za książkę Brzytwa), Agnieszka Graff (Rykoszetem), Roman Honet (Baw się), Bożena Keff (Utwór o Matce i Ojczyźnie), Jerzy Franczak (Przymierzalnia), Jarosław Maślanek (Haszyszopenki), Tomasz Konatkowski (Wilcza wyspa), Monika Rakusa (39,9), Bohdan Sławiński (Królowa Tiramisu), Joanna Tokarska-Bakir (Legendy o krwi. Antropologia przesądu), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (Piosenka o zależnościach i uzależnieniach), Daniel Odija (Niech to nie będzie sen), Paweł Przywara (Zgrzewka Pandory), Krzysztof Varga (Gulasz z turula), Marcin Wroński (Komisarz Maciejewski. Kino Wenus), Jakub Żulczyk (Radio Armageddon).


Źródło: www.ksiazki.wp.pl
09:17, kalarepa86 , Nagrody
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 grudnia 2008

Węgierski pisarz Péter Esterházy otrzymał w sobotę Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodzony został za książkę "Harmonia caelestis", wydawnictwa Czytelnik.

Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Przewodnicząca jury Natalia Gorbaniewska uzasadniając wybór jurorów powiedziała, że "Harmonia caelestis" jest "księgą rodzaju" Europy Środkowej i Wschodniej.

- "Była jakby stworzona dla Angelusa, choć kiedy była napisana naszej nagrody jeszcze nie było. Może właśnie dla niej moi wrocławianie wymyślili Angelusa" - powiedziała Gorbaniewska.

Autor odebrał nagrodę osobiście. Korzystając z pomocy tłumaczki po węgiersku podziękował za wyróżnienie, tłumacząc że nie zna języka polskiego. Na koniec dodał - już po polsku -"dziękuję bardzo". Zebrana na gali publiczność zarówno werdykt jak i pisarza nagrodziła głośnymi brawami.

Do ostatniego etapu jury zakwalifikowało siedem książek autorów z Niemiec, Polski, Rosji i Węgier. W trakcie uroczystości fragmenty nominowanych książek przedstawili: Krzesisława Dubielówna, Anna Ilczuk, Kinga Preis, Konrad Imiela, Marian Opania, Bartosz Porczyk i prowadzący galę prof. Jan Miodek. Wystąpili także m.in. Stanisław Soyka oraz Chór Sinaxis.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w poprzednim roku. Nagrodę stanowią: statuetka Angelus autorstwa Ewy Rossano i czek na 150 tys. zł.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego. W tym roku do konkursu zgłoszono 51 książek.

Urodzony w 1950 r. w Budapeszcie Péter Esterházy ukończył studia matematyczne. Jest jednym z najwybitniejszych pisarzy węgierskich, laureatem wielu europejskich nagród literackich m.in. Nagrody Pokojowej Niemieckich Księgarzy.

W książce "Harmonia caelestis" Esterházy - potomek jednego z najstarszych rodów arystokratycznych - opowiada historię swojej rodziny. W części pierwszej spisał opowieści, anegdoty i legendy z dawniejszych wieków. Natomiast w drugiej mówi o losach węgierskiej arystokracji, która w latach komunizmu utraciła majątek, była represjonowana i wysiedlona z Budapesztu.

Źródło: Instytut Książki

11:15, kalarepa86 , Nagrody
Link Komentarze (1) »
środa, 15 października 2008

Mieszkający w Mumbaju Aravind Adiga otrzymał jedną z najważniejszych lierackich nagród na świecie - Man Booker Prize. 33-letniego pisarza uhonorowano za powieść "White Tiger", której bohater, wywodzący się z dołów społecznych, za wszelką cenę stara się zrobić karierę w stolicy Indii - New Delhi.

Przewodniczący jury, Michael Portillo, podkreślił, że "Bialy tygrys" porusza ważne problemy polityczne i społeczne współczesnych Indii i jest powieścią "pod wieloma względami perfekcyjną". Bohatera książki, rozdartego między chęcią wybicia się i lojalnością wobec rodziny, porównał do szekspirowskiego Makbeta. W Indiach "Biały trygrys" spotkał się jednak z gwałtowną krytyką. Zarzucono Adidze, że przedstawił mocno przyczerniony obraz kraju.

Pisarz, który 23 pażdziernika obchodził będzie 34. urodziny, broni się, twierdząc, że powieść ma "nakłonić ludzi do myślenia". Nagrodę zadedykował mieszkańcom New Delhi. " 300 lat temu to było najważniejsze miasta na Ziemi i znowu może się takim stać" - powiedział odbierając czek na 50 tysięcy funtów. Adiga urodził się w Madras, obecnie mieszka w Mumbaju (dawniej Bombaj). Jest czwartym urodzonym w Indiach laureatem nagrody - wcześniej otrzymali ją Salman Rushdie, Arundhati Roy i Kiran Desai.

Man Booker Prize jest przyznawany od 1969 roku autorom najlepszej anglojęzycznej powieści, wydanej w krajach Commonwealthu i w Irlandii. Zwycięstwo oprócz prestiżu gwarantuje zwiększoną sprzedaż książki. Z danych intenetowej ksiegarni Amazon wynika, że sprzedaż sześciu tytułów nominowanych do nagrody pozycji skoczyła o 700 procent po ogłoszeniu tej decyzji. Zeszłoroczny laureat - powieść "The Gathering" Anne Enright, rozeszła się w ponadpółmilionym nakładzie, nie licząc przekładów na inne języki.

Źródło: Dziennik Polska Europa Świat

18:23, kalarepa86 , Nagrody
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Zakładki:
01. Współpracuję z ...
02. Polskie strony o książkach
03. Wydawnictwa
04. Blogi książkowe
05. Blogi różne
06. Czytuje...
07. Nie tylko książki...
08. Muzycznie
09. Przeczytane w 2009
10. Przeczytane w 2008
11. Przeczytane w 2007
12. Przeczytane w 2006
Liczniki na stonę