Pożegnania

czwartek, 05 listopada 2009

Słynny francuski myśliciel, twórca nowoczesnej antropologii i ojciec strukturalizmu Claude Levi-Strauss zmarł w nocy z soboty na niedzielę w wieku 100 lat - poinformowała we wtorek Akademia Francuska. 28 listopada skończyłby 101 lat.

              


We Francji nazywany ostatnim żyjącym gigantem, Levi-Strauss był jednym z największych intelektualistów i humanistów dwudziestego wieku.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy w specjalnym komunikacie oddał we wtorek hołd wielkiemu uczonemu, niestrudzonemu humaniście wciąż poszukującemu wiedzy, człowiekowi wolnemu od sekciarstwa i wszelkiej indoktrynacji.

Akademia Francuska, która przyjęła Levi-Straussa w 1973 roku jako pierwszego antropologa w swoim gronie, zapowiedziała, że odda mu specjalny hołd w czwartek podczas swej cotygodniowej sesji.

Claude Levi-Strauss urodził się w Brukseli w rodzinie alzackich Żydów. Początkowo studiował prawo i filozofię na paryskiej Sorbonie. Po ukończeniu studiów filozoficznych swoje zainteresowania zwrócił w stronę antropologii.

W latach 1935-1939 prowadził w brazylijskim regionie Mato Grosso i dżungli amazońskiej swoje pierwsze terenowe badania etnograficzne. Na podstawie tych podróży powstała w 1955 roku książka Smutek tropików, która przyniosła Levi-Straussowi światową sławę. Autor snuje tam rozważania o człowieku postrzeganym w kontekście cywilizacji różnych od europejskiej. Wspomnienie prymitywnych szczepów, z którymi Levi-Strauss zetknął się podczas podróży do Brazylii, skłania go do uznania wyższości stanu naturalnego nad europejskim modelem kultury.

W czasie drugiej wojny światowej zmuszony do opuszczenia Francji przez reżim Vichy ze względu na żydowskie pochodzenie, Levi-Strauss wyjechał do Nowego Jorku. Nawiązał tam kontakty z uczonymi amerykańskimi, m.in. amerykańskim językoznawcą rosyjskiego pochodzenia Romanem Jakobsonem i antropologiem Franzem Boasem.

Po powrocie do kraju w 1949 roku pracował m.in. w College de France i w Muzeum Człowieka w Paryżu. Dzięki jego pracom antropologia awansowała do rangi jednej z najważniejszych nauk społecznych.

Levi-Strauss stał się też jednym z głównych teoretyków francuskiego strukturalizmu, nurtu badawczego zajmującego się analizą struktury badanych zjawisk, a nie ich genezą lub funkcją. Strukturalizm wpłynął silnie na rozwój filozofii, antropologii, socjologii, historii, literatury i psychoanalizy. Do najbardziej znaczących dzieł Levi-Straussa należą: Antropologia strukturalna (1958 r.), Myśl nieoswojona, poświęcona formom myślenia pierwotnego (1962 r.), oraz czterotomowy cykl Mythologiques (1964-1971).

Był członkiem Akademii Francuskiej, otrzymał wiele odznaczeń, w tym francuską Legię Honorową. W ubiegłym roku Francuzi hucznie obchodzili setne urodziny mistrza, organizując liczne sesje, wystawy i publiczne maratony czytania jego dzieł. Jednak sam Levi-Strauss nie chciał pokazywać się publicznie, gdyż - jak mówił - czuł się znużony współczesnym światem.

W jednym z ostatnich wywiadów telewizyjnych z 2005 roku powiedział gorzko: „Zauważam straszliwe zniszczenia, stopniowe zanikanie całych gatunków roślin i zwierząt, a także to, że ludzkość z powodu swej rosnącej liczebności żyje w stanie wewnętrznego zatrucia. Świat, w którym kończę egzystencję, nie jest światem, który mógłby mi się podobać”.

Źródło: www.ksiazki.wp.pl
czwartek, 09 sierpnia 2007

25 lipca w wieku 23 lat zmarł Mirosław Nahacz, młody polski prozaik i scenarzysta. Przez krytyków literatury uważany był za jednego z najzdolniejszych pisarzy najmłodszego pokolenia. Zadebiutował przed czterema laty powieścią „Osiem cztery”. Recenzenci pisali wówczas, że książka 18-letniego debiutanta jest „dowodem absolutnego słuchu językowego” autora. Okoliczności śmierci młodego literata bada policja. Jak poinformował wydawca, pogrzeb młodego pisarza odbędzie się w najbliższą sobotę, 28 lipca. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, Nahacz mógł popełnić samobójstwo. Okoliczności śmierci badają policja i prokuratura.

Mirosław Nahacz urodził się w 1984 roku w Gładyszowie w Beskidzie Niskim. "Mieszkam w takiej jednej kotlinie, obok jest rzeka, obok jest las, bo taki ze mnie romantyk. A jak jest kotlina, to muszą być i góry, a jak jest ładna pogoda, to widać Tatry" - pisał o sobie.

Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w wieku 18 lat, w 2003 roku, książką "Osiem cztery". Rok później wydał powieść "Bombel", a w październiku 2005 - "Bocian i Lola".

                      

O jego debiucie prozatorskim Andrzej Stasiuk napisał: "Istnieje pewien oddzielny rodzaj prozy. Jego wyjątkowość polega mniej więcej na tym, że podczas lektury ma się wrażenie, że nie została napisana, ale ktoś komuś to podyktował. Po prostu czytając, słyszy się głos. Nie należy on wprawdzie do żadnej konkretnej osoby, ale jego brzmienie jest jak najbardziej żywe i niemal cielesne. Tak właśnie wygląda przypadek Mirosława Nahacza. Rzeczywistość nabrała ochoty na wypowiedź i w tym celu wybrała sobie Nahacza, a on zgodził się jej wysłuchać i zapisać. Tak, Szanowne Panie i Panowie, Mirosław Nahacz jest wybrańcem. Tutaj mam absolutną pewność."

Współpracował z wydawnictwem "Czarne" i z miesięcznikiem "Lampa". Był współautorem scenariusza do serialu "Egzamin z życia". W 2003 roku odebrał Nagrodę Fundacji Literackiej Natalii Gall i Ryszarda Pollaka.

Przed śmiercią pracował nad książką "Niezwykłe przygody Roberta Robura", której bohaterowie uzależniają się od serialu telewizyjnego "Wściekłość i wrzask", przez co tracą kontakt z otaczającą ich rzeczywistością.

Źródło: Onet.pl/TVN 24, Polska.pl

__________________________________________________________________


Chociaż nie jest to informacja nowa, chciałam ją tutaj dodać - tak na spokojnie, po tym całym zamieszaniu... Bardzo lubiłam (lubię) jego felietony. Jak zawsze, gdy odchodzi człowiek młody, który miał całe życie przed sobą wielki żal ściska moje serce. I zapewne nie tylko moje.

| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Zakładki:
01. Współpracuję z ...
02. Polskie strony o książkach
03. Wydawnictwa
04. Blogi książkowe
05. Blogi różne
06. Czytuje...
07. Nie tylko książki...
08. Muzycznie
09. Przeczytane w 2009
10. Przeczytane w 2008
11. Przeczytane w 2007
12. Przeczytane w 2006
Liczniki na stonę