Czytelmania

wtorek, 18 marca 2008

W tym roku III edycja CZYTELMANII – Ogólnopolskiej Kampanii Na Rzecz Wspierania Czytelnictwa trwa od 31 marca do 6 kwietnia 2008


60 000 tysięcy egzemplarzy książki-prezentu autorstwa Niccolo Ammanitiego, spotkania z pisarzami, rabaty, konkursy internetowe, czytelnicze dyskusje na internetowych forach – książkowe święto dla wszystkich już wkrótce.

31 marca wystartuje tygodniowy Festiwal CZYTELMANII, podczas którego nieodpłatnie rozdanych zostanie 60 000 egzemplarzy książki-prezentu drukowanej specjalnie na tę okazję i dystrybuowanej w miejscach zrzeszonych w Klubie Czytelmaniaka. Celem kampanii jest dotarcie do tej części społeczeństwa, która na co dzień nie sięga po książkę. Dlatego opowiadanie Ammanitiego znaleźć będzie można w 400 punktach na terenie całej Polski, nie tylko w bibliotekach i księgarniach, lecz także w kinach (Multikino), pociągach (Intercity), perfumeriach, kawiarniach (Daily Cafe), sklepach komputerowych (Komputronik). To miejsca, w których książkowy-prezent będzie zaskoczeniem. Organizatorzy kampanii chcą przekonać, że książka nie jest zakurzonym zabytkiem, lecz ewoluuje i przybiera nowoczesne formy – na miarę XXI wieku.

Autorem książki-prezentu tegorocznej edycji kampanii jest włoski pisarz Niccolo Ammaniti. Ma na swoim koncie powieści, opowiadania, nowele, artykuły, komiksy oraz najważniejszą włoską nagrodę literacką Premio Strega 2007. Książki tego urodzonego w Rzymie w 1966 roku pisarza wydano dotychczas w 44 krajach. Najgłośniejszym jego dziełem jest ,,Nie boję się‘‘ (Premio Viareggo, 2001), które zostało również z powodzeniem przeniesione na duży ekran.

Bohaterem tegorocznego Festiwalu CZYTELMANII, będzie jego opowiadanie pt. ,,Zoolog‘‘.

Ammaniti łączy w swojej książce realizm z czarnym humorem, znajduje to naturalnie swoje odzwierciedlenie w formie i przejawia się w języku: zaczepnym, kolokwialnym, pełnym wulgaryzmów.

Najgłośniejszym jego dziełem jest ,,Nie boję się‘‘ (Premio Viareggo, 2001), które zostało również, powieść tego autora. Czyta się ją błyskawicznie, z przejęciem i dużą przyjemnością. Przede wszystkim ze względu na język: jędrny, żywy, porywający. Poza samą historią, która ma w sobie dużo dramatyzmu, brutalności, okrucieństwa i pełna jest groteskowych rysów, pisarz umiejętnie pokazuje specyfikę prowincjonalnego życia na peryferiach współczesnego włoskiego miasta; ciekawe i wiarygodne są liczne, nawet drugo- i trzecioplanowe postaci, nieledwie naszkicowane, ale każdorazowo obdarzone cechami, dzięki którym stają się bardzo sugestywne, a zarazem na tyle charakterystyczne, że z powodzeniem składają się na zróżnicowaną galerię typów ludzkich.

Bohaterowie Ammanitiego to ludzie tacy sami jak ci, którzy żyją obok nas. Tyle że mało kto potrafi o tym tak napisać. Autor ,,Jak Bóg przykazał‘‘ bardzo umiejętnie pokazuje prozę świata, jego pospolitość oraz wychwytuje dynamikę rzeczy, za sprawą której banalne i pozornie nieszkodliwe sytuacje oraz postaci degenerują i zamieniają dotychczas monotonne życie w prawdziwe piekło. A granica między tymi dwoma porządkami potrafi być niesłychanie cienka. Tym bardziej, że piekło świata, w którym żyjemy, jest pochodną tego, które mamy w głowie.

,,Jak Bóg przykazał‘‘ wygrało tegoroczną edycję Premio Strega, zdobywając jedną z najbardziej znanych włoskich nagród literackich. Dotychczas w przekładzie na język polski ukazały się ,,Ostatni sylwester ludzkości‘‘, ,,Bagno‘‘, ,,...zabiorę cię ze sobą‘‘, ,,Nie boję się‘‘.

Książki Ammanitiego wydano jak dotąd w czterdziestu czterech krajach.

Źródło: www.czytelmania.pl

| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Zakładki:
01. Współpracuję z ...
02. Polskie strony o książkach
03. Wydawnictwa
04. Blogi książkowe
05. Blogi różne
06. Czytuje...
07. Nie tylko książki...
08. Muzycznie
09. Przeczytane w 2009
10. Przeczytane w 2008
11. Przeczytane w 2007
12. Przeczytane w 2006
Liczniki na stonę