Książka Vs Film

sobota, 28 marca 2009

Dotychczas jedynie na łamach cyklu sympatycznych opowiadań, natomiast we wrześniu tego roku także na ekranach francuskich kin będzie można podejrzeć perypetie uroczego łobuziaka, Mikołajka. Do Polski film trafi 4 grudnia.


Sympatyczny, mimo upływu lat, niezmiennie zabawny Mikołajek skończył w tym roku 50 lat! Z okazji okrągłej rocznicy urodzin paryskie władze zorganizowały poświęconą łobuziakowi wystawę, na którą trafiły m.in. oryginalne ilustracje książek duetu Sempe&Goscinny. Natomiast filmowcy jubileusz postanowili uczcić pełnometrażową opowieścią o perypetiach chłopca.

Próby przeniesienia na duży ekran mikołajkowych historyjek podejmowano niejednokrotnie. Dopiero w zeszłym roku właściciele praw autorskich do książek o Mikołajku - autor ilustracji Sempe i córka nieżyjącego pisarza Goscinnego, Anne - zgodzili się na kinową adaptację.

Film wyreżyserował - i wespół z Gregoire'em Vigneronem napisał do niego scenariusz - Laurent Tirard. W roli głównej zobaczymy 9-letniego Maxime'a Godarda. Premierę we Francji zaplanowano 30 września. Także we wrześniu francuska telewizja M6 wyemituje premierowe filmiki animowane o Mikołajku.

sobota, 21 lutego 2009

Realizacja filmu na podstawie bestsellerowej książki Yanna Martela Życie Pi planowana jest w Hollywood już od sześciu lat. Reżyserię proponowano dotąd kilku znanym twórcom. Według ostatnich doniesień przedsięwzięciem pokierować ma Ang Lee, autor „Tajemnicy Brokeback Mountain” i „Ostrożnie pożądanie”.

Przed Angiem Lee kandydatami do wyreżyserowania filmu byli M. Night Shyamalan, Alfonso Cuaron („I Twoją matkę też”, „Harry Potter i więzień Azkabanu”) i Jean-Pierre Jeunet („Amelia”, „Bardzo długie zaręczyny”). Każdy z nich zaangażował się jednak w inne plany filmowe. Ang Lee właśnie kończy pracę na planie „Taking Woodstock”, jest więc szansa, że wkrótce znajdzie czas, by zaangażować się w kolejną produkcję.

Lee ma również napisać scenariusz filmu we współpracy z innym scenarzystą, który wkrótce zostanie wybrany.

Źródło: www.ksiazki.wp.pl
sobota, 23 sierpnia 2008

W 1999 roku Booker, cztery lata później - Nobel. "Hańba", najsłynniejsza południowoafrykańska powieść, doczekała się również ekranizacji. Film będzie miał premierę na wrześniowym festiwalu w Toronto.

"Hańbę" przełozyła na język filmu była aktorka i modelka Anna-Maria Monticelli. Skrypt został doceniony przez Australijskie Stowarzyszenie Scenarzystów Filmowych, które przyznało autorce swoją doroczną nagrodę. "Coetzee to największy pisarz swojej generacji, a książka jest tak perfekcyjna, że trudno mi było ją zepsuć" - skomentowała wyróżnienie Moniticelli.

Scenarzystka miała kilka propozycji od wielkich wytwórni, ale zdecydowała się zrealizować film do spółki z mężem, reżyserem Stevem Jacobsem. Małżeński duet ma już na koncie dobrze przyjętą komedię „La Spagnola” z 2001 roku. Główną rolę w "Hańbie" zagrał John Malkovich, choć podobno przymierzali się do niej także Joseph Fiennes i Jeremy Irons.

Powieśc Coetzeego traktuje o winie, odkupieniu i rozpadzie więzi społecznych. Odbija się niej moralny chaos, jaki zapanował w RPA po zniesieniu apartheidu. Tytuł nie dotyczy wyłącznie głównego bohatera - profesora literatury brytyjskiej, który zostaje wyrzucony z uczelni w Kapsztadzie za molestowanie studentki. Zgnębiony Lurie wyjeżdża na wieś, do dawno niewidzianej córki. Tutaj jednak spotka go o wiele większa tragedia, niż utrata pracy.

W filmie, oprócz Malkovicha, grają Jessica Haines, Eriq Ebouaney i Fiona Press. Zrealizowano go w południowoafrykańskich plenerach i w australijskim studio. Autorem zdjęć jest Steve Arnold. Na polskie ekrany "Hańba" trafi wiosną przyszłego roku.

Źródło: www.dziennik.pl

| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Zakładki:
01. Współpracuję z ...
02. Polskie strony o książkach
03. Wydawnictwa
04. Blogi książkowe
05. Blogi różne
06. Czytuje...
07. Nie tylko książki...
08. Muzycznie
09. Przeczytane w 2009
10. Przeczytane w 2008
11. Przeczytane w 2007
12. Przeczytane w 2006
Liczniki na stonę